YDS B Düzeyi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

YDS’de elde edilen başarılar sınıflandırılmaktadır. Bu başarılar harf ile; A, B, C, D ve E olarak sınıflandırılır. “E” barajı geçen seviyedir, A ise en yüksek puan aralığına sahip seviyedir. Bu bağlamda B ise tahmin ettiğiniz gibi en başarılı düzeyin bir altındaki seviyedir. YDS’de iyi bir başarı elde etmek isteyenler için hedef B seviyesi olmalıdır. Bu seviyeye ulaşmak imkansız değildir. Mevcut YDS durumunuz vasat, kötü, orta ya da iyi olabilir. Her koşulda kendinizi daha da geliştirmeli ve sınava odaklanmalısınız. Bu yazımızın genelinde YDS B düzeyi kimler açısından önemlidir sorusunun cevabından ziyade, bu seviyeye ulaşmak için hangi teknikleri uygulayabileceğinize değinmek istiyoruz.

Öncelikli olarak biliyorsunuz ki sınav sonunda, yaptığınız net sayısına göre puan alıyorsunuz. En az 50 puan aldığınızda zaten barajı geçmiş oluyorsunuz. Eğer B seviyesi olmak istiyorsanız, bu durumda en az 80 almanız gerekmektedir. B seviyesinin bir altı olan C seviyesi ise 70-79 puan aralığıdır ki, eğer sınava 1-2 ay kala bir süre varsa ve sizler yaptığınız denemeler sonucunda C seviyesindeyseniz, bu kalan 1-2 aylık sürede kendinizi geliştirerek B seviyesine ulaşmanız hiç de zor değildir!

 

C Seviyesinden B’ye Nasıl Yükselebilirsiniz?

Sınava ne şekilde çalışıyor olduğunuzu dikkate alın. Size zaman kaybettiren yöntemlerden vazgeçmelisiniz. Aksine sizlere olabilecek en kısa sürede, en fazla şeyi “kalıcı” bir şekilde öğretecek yöntemlere başvurmalısınız. Bu süreçte çalışmalarınızı dil bilgisi ve kelime bilgisi olmak üzere iki ana koldan yürütmenizi öneririz. Çünkü bu sınavda sizler için önemli olan alanlar bunlardır. Dil bilgisi konularını bilediğinizde sadece bu konular ile ilgili gelecek olan soruları değil aynı zamanda dil bilgisi konuları ile ilgili olmayan standart metin, kelime boşluk doldurma gibi soruları da anlayabilmeniz ve doğru yanıtlayabilmeniz zor olacaktır. Bu nedenden dolayı dil bilgisi konularına odaklanmak, sadece bu konular ile ilgili olarak gelecek soruları yapmanızda değil, sınav genelinde gelecek olan soruları yapmanızda etkili olacaktır.

Çalışmanızı şiddetle tavsiye ettiğimiz ve zaten deneyimli olan bir çok adayın da farkında olduğu bir diğer çalışma alanı da kelime çalışmasıdır ki bu çalışma modelini çoğu zaman “kelime ezberleme” olarak ifade edebiliriz. Kelimeleri nasıl ve ne şekilde ezberleyeceğinize dair bir çok farklı yöntem duymuş olabilirsiniz ya da sadece kendiniz özel bir yöntem geliştirmiş de olabilirsiniz. Her koşulda, uyguladığınız ezberleme yönteminin “kalıcı” bir şekilde sizlere öğretiyor olduğundan emin olmalısınız. Bu aşamada dikkate almanızı önerdiğimiz bir diğer önemli ayrıntı da ilgili kelime ezberleme yönteminin ne kadar zaman aldığı ile ilgilidir. Çünkü oldukça fazla zamanınızı alan bir yöntem yüzünden sınava kadar ki olan zamanı daha verimli bir şekilde değerlendirebilecekken çöpe atmış olursunuz!

 

YDS’de En Çok Çıkan Kelimeler Hangileri?

Doğrudan en çok çıkan kelimelere yönelmek ve bu kelimeler için çalışma yapmak en doğrusudur. Bu kelimeleri öğrenmeniz, sınavda ciddi bir başarı sağlamanızı neredeyse garanti eder. Hatta yaptığımız gözlemler neticesinde, 1 ay gibi bir sürede adayların 10-15 puan kadar fazla yapabilmelerinin mümkün olduğunu gözlemlemiş bulunuyoruz. Bu durumda elbette ki adayın, YDS’de en çok çıkan kelimeler ile ilgili olarak nasıl bir çalışma stratejisi uygulayacağı da önemli bir konudur. Çünkü bazı stratejiler, sanıldığı kadar etkili olamayabiliyor ve bu gibi bir durumun doğal sonucu olarak da aday zamanını boşa kaybetmiş oluyor. İşte bu nedenden dolayı doğru bir tekniğin benimsenmesi gerekir.

Bu aşamada sizlere da-vinci yöntemini uygulamanızı öneririz. Peki bu yöntem nedir diye soracak olursanız, kısa bir şekilde “görsel hafıza” yöntemi olarak tanımlayabiliriz. Yani insanın görsel hafızası sayesinde bir çok şeyi beyninde tutabilmesi mümkün olmaktadır ki bunu her geçen saniye ile de kanıtlamış oluyoruz. Bu bağlamda, kökeni oldukça eski yıllara dayanan bu yöntemi kullanarak, YDS’ye hızlı bir şekilde hazırlanmak ve iyi bir başarı elde etmek mümkün olmaktadır.

 

YDS Hızlı Kelime Ezberleme Tekniği

YDS Smart adını verdiğimiz eğitim paketi içeriğinde, YDS’de en çok çıkan kelimeler sizlere öğretilmektedir. Bu kelimelerin öğretim tekniğinde ise daha önce de bahsettiğimiz üzere da-vinci yöntemi kullanılmaktadır. Dolayısıyla da başarı oranı %99’dur.

İsterseniz sadece bir kaç dakikanızı ayırarak aşağıdaki videoyu izleyin.

https://www.youtube.com/watch?v=w5NbC1A3G30

Bu videoda YDS’de en çok çıkan kelimelerden sadece bir kaç tanesi sizlere öğretilmiştir. Videonun süresi oldukça kısa olmasına rağmen, video bittikten sonra kelimeler ve anlamları aklınızda kalmaktadır. Kelimeler aklınıza gelmese bile ertesi gün duyduğunuz zaman ya da gördüğünüz zaman, doğrudan anlamı aklınıza gelecektir. Bu durum 1 hafta sonra ya da 2 ay sonra da geçerli olacaktır. Çünkü söz konusu kelimeler ile ilgili görsel hafızanızın gördüğü kareleri unutması çok çok düşük bir ihtimaldir. Bu bağlamda özellikle de YDS’de adayların heyecandan bazı kelimelerin anlamlarını unuttuklarına değinmek istiyoruz. Sizler bu yöntemi uyguladığınızda öğrendiğiniz kelimeleri sınav gününde heyecandan unutmanız imkansızdır. Ancak diğer bir çok yöntem “kalıcı” bir şekilde sizlere kelimeleri öğretmediği için kelimelerin heyecandan ya da başka sebeplerden ötürü unutulması da bizce doğal bir durumdur. Bu nedenden dolayı yazımızın başında her daim belirttiğimiz gibi, adayların kendileri için en kısa sürede, en kalıcı bir şekilde kelimeleri öğrenebilecekleri teknikleri uygulamaları en doğrusu olacaktır ki YDS Smart seti içeriğinde yer alan videolar (örnek videodaki gibi) tam olarak bunu sağlamaktadır.

 

YDS Smart Fiyatı Ne Kadar?

Öncelikli olarak bu seti sadece bir defa satın alacağınızı ve sonrasında dilediğiniz zamanda, dilediğiniz bir şekilde (akıllı telefon, tablet, bilgisayar ve hatta televizyonda) kullanabileceğinizi belirtmek isteriz. Nitekim set içeriği sizlere oldukça makul bir fiyat ile satışa sunulmaktadır. Bu set sandığınız kadar uçuk bir fiyatta olmadığı gibi, tam da şu sıralar kampanyalı fiyat dahilinde web sitesi üzerinde satışa sunulmaktadır.

Seti satın alma aşamasında aslında bir çok seçeneğiniz var. Dilerseniz mevcut seviyenizi dikkate alarak; temel, orta ya da ileri düzey paketlerden birisini ya da bir kaçını satın alabilirsiniz. Dilerseniz de sınava “sıfırdan” çalışmaya başlayarak, oldukça “ileri” bir düzeye kadar gelebilmek için full paketi satın alabilirsiniz. Full paket aynı zamanda konuları genel hatları ile tekrar etmek, en iyi bir şekilde öğrenmek ve tüm kelimeleri kalıcı bir şekilde hafızasına kazımak isteyen adaylar için de oldukça ideal bir tercih olacaktır. Bununla birlikte full paket için belirlenmiş olan fiyatlandırmanın son derece avantajlı olduğuna da dikkat çekmek istiyoruz. Adayın diğer paketleri ayrı ayrı satın alması yerine full paketi satın almaları çok daha iyi bir seçenek olacaktır.

Paket içeriğinde sadece kelimelerin olmadığına da dikkat çekmemiz gerekiyor. Nitekim bu sınavda başarılı olmak isteyen adaylar açısından dil bilgisi konularının da ne derece önemli olduğunu bilmekteyiz. Bu bağlamada set içeriğinde dil bilgisi konuları da akılda kalıcı videolar ile derlenmiştir. Bu sayede adayın sınavda rakiplerinin önüne geçmesi ve iyi bir dereceye ulaşması oldukça kolaydır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir