YDS Cloze Test Çözme Teknikleri

Cloze testler, YDS boşluk doldurma soruları olarak bilinir. Bu tip soruların çözümünde uygulanabilecek bir çok teknik var ancak kelime bilginiz yetersiz ise bu tekniklerde başarılı olma ihtimaliniz oldukça düşüktür. Çünkü boşluk doldurma sorularında işlenen esas mantık kelime bilgisidir. Kelime hazneniz ne kadar geniş olursa, soruları o kadar hızlı ve doğru bir şekilde yanıtlamanız mümkün olacaktır.

 

Geçmiş yıllarda çıkan cloze test yani boşluk doldurma sorularına bakınız. Bu sorularda genellikle kısa metinlerin yer aldığı soru tipleri karşımıza çıkmaktadır. Bu türden soruları çözebilmeniz için önce metnin genelini anlamanız gerekmiyor mu? Metnin genelini anlayabilmeniz için ise kelimelerin anlamlarını bilmeniz gerekir. Bununla birlikte dikkatinizi çekmek istediğimiz bir diğer önemli nokta ise dil bilgisidir. Çünkü her soru tarzında olduğu gibi boşluk doldurma sorularında da dil bilgisi önemli olmaktadır. Bu bağlamda özellikle de fiillerin 2. 3. halleri bilinmesi gerekir.

 

Bu bağlamda adaylar için temel olarak iki noktaya dikkat çekiyoruz;

 

  1. nokta genel olarak kelime anlam bilgisi üzerine çalışılması.
  2. nokta kelimelerin; fiil, isim, edat gibi gruplandırılarak üzerinde çalışılmasıdır.

 

Bu çalışmalarınız doğrultusunda ise doğru bir kaynak seçimi önem arz eder. Buna göre; kelime anlam bilgisine dair çalışmalarınızda en basit bir yöntem olarak sözlük kullanabilir ve kelime anlamını ezberleyebilirsiniz (ki bu oldukça geleneksel ve zor bir yöntemdir. Fiil, isim, edat gibi kelime türlerine dair çalışmalarınızı ise hem sözlük hem de dil bilgisi kaynağı üzerinden sürdürmelisiniz.

 

Kafanız karışmasın! Esasında kelimelerin türü ne olursa olsun, bilmeniz gereken tek şey; kelimenin anlamıdır. Bu bağlamda sizlere kelimeleri hızlı bir şekilde öğrenebileceğiniz bir yöntemden bahsetmek istiyoruz ki bu yöntem sayesinde YDS cloze test sorularında başarı oranınızı ciddi ölçüde arttırmış olacaksınız.

 

YDS Cloze Test Soruları En Hızlı Çözüm Tekniği

 

En hızlı çözüm tekniği; kelimelerin en hızlı ezberlenme tekniğidir. Sizler, sınava kalan sürede ne kadar çok kelime ezberlerseniz, hem cloze test sorularını çözmekte hem de genel olarak sınavdaki soruları çözmekte o kadar başarılı olacaksınız. Bu nedenden dolayı yazımızın başından beridir değindiğimiz gibi öncelikli olarak kelime ezberleme çalışmalarını uygulamanızı öneriyoruz ki bu aşamada sizlere bahsedebileceğimiz en hızlı ve aynı zamanda da en akılda kalıcı kelime öğrenme tekniği; da-vinci yöntemi ile hazırlanmış tekniktir.

 

Da-vinci öğretim tekniği temel olarak görsel hafızayı esas almaktadır. Yani bu tekniği uyguladığınız zaman, öğrendiğiniz kelimeler hafızanıza görsel olarak yerleşir ve sizler öğrendiğiniz bu kelimeler ile yeniden karşılaştığınız zaman anlamlarını doğrudan hatırlarsınız. Bu bağlamda bu yöntemin alanında en hızlı yöntem olduğunu belirtmek isteriz.

 

İsterseniz sadece 2 dakika gibi kısa bir sürede bir kaç kelimeyi “kalıcı” bir şekilde nasıl ezberleyebildiğinize kendiniz tanıklık edin. Bunun için aşağıdaki videoyu izleyin. Bu videoda da-vinci tekniği uygulanmıştır ve bu sayede görsel hafızanız kullanılarak, video içeriğinde yer alan kelimeleri kalıcı bir şekilde öğrenmiş olacaksınız. Videoyu 2-3 kere tekrar izlemeniz, kelimeleri daha kalıcı bir hale getirecektir.

 

https://www.youtube.com/watch?v=w5NbC1A3G30

 

Videoyu izledikten sonra kendinizi test etmenizi öneririz. Bu sayede videonun gerçekten de işe yarıyor olduğunu siz de kendiniz denemiş olacaksınız.

 

Bu tarz videolar izlenmesi hem eğlenceli olabiliyor hem de gerçekten de hızlı bir şekilde kelimeleri öğretiyor. İşte bu videolardan daha fazlası YDS Smart Eğitim seti adını verdiğimiz setin içeriğinde bulunmaktadır. Bu set içeriğinde YDS’de en çok çıkan kelimeler, bu tarz videolar ile sizlere hızlı bir şekilde öğretilmektedir. İşte bu sayede, sınava 1 ay gibi kısa bir süre kalmış olsa bile net sayınızı arttırmanız, seviyenizi yükseltmeniz ve 10-15 puan daha fazla yapabilmeniz mümkün olmaktadır. Üstelik kelime hazneniz geliştirmeniz sadece cloze test sorularını yapabilmenizi sağlamayacak, bununla birlikte sınavdaki diğer soruları da doğru yanıtlamanızı sağlayacaktır. Çünkü bildiğiniz gibi kelime haznesi de tıpkı dil bilgisi konularını bilmek kadar önemlidir. Bu sayede sınavda daha fazla net çıkarabilmeniz de mümkün olmaktadır.

 

Cloze Test Sorularında Fiileri Bilmeniz de Önemlidir!

 

YDS cloze test sorularını doğru bir şekilde yapabilmeniz açısından dikkat çekmek istediğimiz bir diğer önemli ayrıntı da fiiller olmaktadır. Bu fiiler aynı zamanda YDS’de en çok çıkan fiiller olarak internet ortamında araştırma yaptığımız zaman karşımıza çıkan fiiller olmaktadır. Çünkü bu fiillerin gelecek sınavda da çıkma olasılığı oldukça yüksektir. YDS Smart seti içeriğinde yer alan kelimelerin bir kısmını bu fiiller oluşturmaktadır. Sizler bu seti satın alarak, kelime ezber çalışmalarınızı gerçekleştirirken sadece isim kökenli kelimeleri öğrenmek kalmayacak aynı zamanda iş, oluş, eylem bildiren kelimeler olan fiilleri de ezberlemiş olacaksınız.

 

Ezberlediğiniz fiillerin geçmiş zaman hallerini, bununla birlikte yardımcı fiil kullanımını gerekli kılan fiilleri de ayrıca dil bilgisi kaynağınızdan çalışmanızı öneriyoruz ki, bu türden bir çalışma beraberinde yapacağınız kelime ezberi neticesinde bir çok farklı türden cloze test sorularını kolay ve hızlı bir şekilde çözebileceğinizi garanti ediyoruz.

 

YDS Smart Eğitim Seti Fiyatı Ne Kadar?

 

Öncelikli olarak fiyatlandırma konusunda şu hususu belirtmek istiyoruz ki; set henüz tanıtım aşamasında ve daha fazla geniş kitleye ulaşabilmesi açısından şu an oldukça kampanyalı bir fiyat dahilinde satışa sunulmaktadır. Adaylarımız seviyesine uygun bir paket satın alabileceği gibi doğrudan full paketi de satın alabilirler.

 

Seviyeye göre paketler;

*Temel paket; temel dil bilgisi konularını ve 1000 adet temel kelimeyi kapsar (Güncel fiyatı sadece 449,00 TL)

*Orta seviye paket; 2000 adet ileri seviye kelimeyi kapsar (Güncel fiyatı sadece 449,00 TL)

*İleri seviye paket; pharsal verb olarak ifade edilen; toplamda 310 adet deyimsel fiilleri kapsayan pakettir (Güncel fiyatı sadece 299,00 TL)

 

Bu paketleri genel olarak değerlendirdiğimiz zaman; adayın seviyesine uygun bir paketi satın alarak, zaman kaybetmeden sınava hazırlanmasının mümkün olduğunu söyleyebiliyoruz. Bu paketlere ek olarak full paketten de bahsetmek istiyoruz ki; full paket esasında sınava hazırlanmak için oldukça iyi bir vakti olan adaylar için ideal olup; sıfırdan başlayıp, sınavda iyi bir seviyeye ulaşmak isteyenler için ideal olmaktadır. Bu bağamda full paket içeriğinde, yukarıda değindiğimiz üç paket dahildir ve fiyat bakımından ise oldukça avantajlı olup, kampanyalı fiyatı sadece 899,00 TL’dir. Güncel kampanyalı fiyatlar, ilerleyen zamanlarda değişkenlik gösterebilir. Bu nedenden dolayı kampanyalı fiyatlarımızın değişip, değişmediğini görmek ve satın alma işlemleri için sitemizin ana sayfasına bakmanızı öneriyoruz.

 

Sınav yaklaşıyor ve zaman kaybetmeden çalışmalarınıza hız vermenizi öneriyoruz. Bu set tamamen size özel hazırlanmış olup, rakiplerinizin önüne geçebilmeniz de son derece iyi bir fırsattır. Kısa bir süre zarfı içerisinde, kalıcı bir şekilde YDS’de en çok çıkan kelimeleri öğrenebilir, bu sayede YDS cloze test soruları da dahil olmak üzere diğer tüm soru tiplerini de rahatlıkla yanıtlayabilirsiniz. Sınavda başarınızı garantileyecek olan bu seti tamamen güvenli ödeme alt yapısı ile hızlı bir şekilde satın alabilirsiniz. Set içeriğinde yer alan videoları akıllı telefon, tablet ya da bilgisayarınızdan izleyebilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir