YDS Cümle Tamamlama Soruları Nasıl Yapılır?

Cümle tamamlama soruları aynı zamanda paragraf tamamlama soruları olarak da bilinir. Bu soru tarzında daha çok kelime bilgisi ölçülmektedir. Bu nedenden dolayı adayın yeteri kadar kelime haznesinin gelişmiş olması, sınavda iyi bir başarı ortalaması elde edebilmesi açısından yeterli bir unsur olacaktır. Bu bağlamda adayların sınava kalan sürede kelime ezber çalışmaların yoğunlaşmalarını önermekteyiz.

 

YDS cümle tamamlama sorularının yapımında izleyebileceğiniz en önemli taktik, öncelikli olarak soruda verilmiş olan metnin anlamını çözmektir. Bu da, kelime bilgisini gerektirir. Kelime bilgisinden ziyada dil bilgisi beceriniz de ön planda tutulur. Özellikle de geçmiş zamanlı yapıların yer aldığı ve edatların geçtiği cümleleri çözümleyebilmenizde dil bilgisinin son derece önemli olduğunu söylememiz gerekir.

 

Kelime ezber çalışması yaparken ise YDS’de en çok çıkan kelimeler listesi üzerinden çalışmanız en doğrusudur. Bu kelimeler için çalışmalarınızı gerçekleştirirken ise kelimeleri; fiil, isim, sıfat olarak sınıflandırmanızı öneririz. Bu sayede hem bu kelimelerin ikinci ve farklı yapılardaki anlamlarını biliyor olacaksınız hem de özellikle de fiillerin farklı hallerini de öğrenmiş olacaksınız. Genel olarak metnin anlamını çözmeye yönelik, YDS cümle tamamlama soruları ile ilgili örnekler yaparken ise bir çok farklı metinleri okumanızı öneririz.

 

Kısacası kelime bilginizi geliştirdiğiniz zaman sınavda cümle tamamlamaya yönelik soruların bir çoğunu da rahatlıkla yapabileceksiniz. Tam da bu aşamada sizlere da-vinci yöntemini uygulamanızı öneririz. Çünkü bu yöntem oldukça kısa bir sürede, bir çok kelimeyi “akılda kalıcı” bir şekilde ezberlemenize imkan sağlamaktadır.

 

Da-Vinci Yöntemi ile Binlerce Kelime Ezberlemek!

 

Sadece bir kaç dakikada onlarca kelime, bir kaç saatte ise yüzlerce ve hatta binlerce kelime ezberleyebilmeniz mümkün. İlk duyduğunuzda kulağa saçma gibi gelse de, da-vinci yöntemi oldukça eski yıllardan beridir geçerliliğini kanıtlamış bir yöntemdir. Bu yöntem ile hazırlanan ve YDS Smart eğitim seti adı verilen set içeriğinde bir çok video bulunuyor. Bu videolar tam olarak çizgi film tadında hazırlanmış videolar.

 

Örneğin aşağıdaki videoyu izlemenizi tavsiye ederiz. En fazla 3 dakikanızı alacaktır ve sanki bir çizgi film izliyor gibi izleyebilirsiniz. Video bittikten sonra kelimelerin aklınızda nasıl kaldığını fark ettiğiniz zaman siz de şaşıracaksınız!

 

https://www.youtube.com/watch?v=w5NbC1A3G30

 

Video gerçekten de eğlenceli değil mi? Normalde bir çizgi film izlemekten bir farkı olmadığı konusunda hem fikiriz. Bu bağlamda bu tür videoları günde 2-3 saatinizi ayırarak izleyebilmeniz hiç de sıkıcı ve zor olmamalı! Bu tür videoları izleyerek YDS cümle tamamlama soruları ile ilgili metinleri rahatlıkla anlayabilirsiniz. Cümleyi hem yapısal hem de anlam olarak tamamlayacak doğru kelimeyi yerleştirebilmeniz için zorlanmayacaksınız çünkü zaten bu videolar sizlere YDS’de en çok çıkan kelimeleri “kalıcı” bir şekilde öğretmiş olacaktır. Bu sayede sizler sınav yaklaştıkça endişelenmeyecek, aksine motivasyonunuz yüksek bir şekilde hazırlanacaksınız.

 

Sadece Cümle Tamamlama Soruları Değil, Diğer Tüm YDS Soru Tiplerini Çözebilme Garantisi!

 

Bildiğiniz gibi YDS soru tipleri farklılık göstermektedir. Sınavda toplamda 80 soru var ve bu sorular farklı farklı tiplerde olmaktadır. Da-Vinci öğretim tekniği ile hazırlanan videoların yer aldığı YDS Smart eğitim seti içeriğinde ele alınan YDS’de en çok çıkan kelimeleri ezberlediğini taktirde; cümle tamamlama soruları (ki bir diğer ifade ile cloze test olarak bilinir) dahil olmak üzere diğer tüm soru tiplerini de rahatlıkla yapabileceksiniz. Çünkü esasında bu sınavda yer alan soru tiplerinin pek çoğu “kelime bilginizi” ölçmektedir. Sizler kelime bilginizi ne kadar güçlendirirseniz, net çıkarma ihtimaliniz de o kadar yükselecektir.

 

Bu aşamada bir parantez açarak değinmek istediğimiz bir diğer önemli ayrıntı da dil bilgisi ile ilgilidir. Nitekim bu sınavda önemli olan tek şey elbette kelime bilgisi değildir. Bununla birlikte dil bilgisi hakimiyetinin ölçüldüğüne de dikkat çekmeliyiz. Bu doğrultuda sınavdaki hemen hemen tüm sorular sadece kelime becerinizi ölçmekle kalmıyor aynı zamanda dil bilgisi yeterliliğinizi de ölçüyor. İşte bu nedenden dolayı sizlere sınava kalan sürede öncelikli olarak dil bilgisi eksiklikleriniz varsa, bu eksikliklerinizi tamamlamanızı öneriyoruz. Sonrasında ise kelime çalışmanızı gerçekleştirerek, sınava tam anlamıyla hazırlanabilirsiniz.

 

YDS Smart eğitim seti içeriği her ne kadar YDS’de en çok çıkan kelimeleri sizlere kısa bir sürede, kalıcı bir şekilde öğretmeyi amaçlayan bir set olsa bile bu set içeriğinde dil bilgisi konularının da ele alınıyor olduğuna dikkat çekmeliyiz. Ancak bu aşamada yine değinmek istediğimiz bir diğer önemli nokta ise set içeriğinde yer alan dil bilgisi konularının sadece “temel” nitelikte olduğudur. Yani bu setten faydalanarak; YDS’ye sıfırdan çalışmaya başlayabilir, YDS dil bilgisi temel konularını tekrar edebilir, temelinizi sağlamlaştırabilirsiniz. Bununla birlikte ilk etapta 1000 temel kelimeyi, ikinci etapta ise 2000 adet ileri seviye kelimeyi öğrenmeniz sağlanmaktadır. Üçüncü etap olarak ifade edebileceğimiz etap ise sizleri rakiplerinizin bir hayli önüne geçmenizi sağlayacak “deyimsel fiiller” olarak ifade edilen pharsal verb etabıdır. Bu etapta YDS’de en çok çıkan 310 adet deyimsel fiiller bulunmaktadır. Tüm bu set içeriğini tamamladığınızda YDS cümle tamamlama soruları dahil olmak üzere, diğer tüm soru tiplerinde de ciddi oranda net sayınızı yükselteceğinizden emin olabilirsiniz.

 

YDS Smart Eğitim Seti Fiyatı Ne Kadar?

 

Güncel fiyat bilgisini görmek için YDS Smart ana sayfasına bakabilirsiniz. Bir süredir bu eğitim setinin tanıtım amaçlı olarak avantajlı fiyatlar üzerinden satışa sunuluyor olduğunu söylemek isteriz. Bu bağlamda tercih edebileceğiniz toplamda dört farklı paket seçeneği bulunmaktadır.

 

Buna göre;

*Birinci paket içeriği tamamen temel seviyesine hitap etmektedir. Bu paket içeriğinde temel nitelikte 1000 adet YDS kelimeleri ve YDS temel dil bilgisi konuları yer almaktadır. Bu eğitim paketi; sıfırdan YDS’ye hazırlanmak, YDS temeli hiç olmayan ya da eksik olanlar için, YDS temelini sağlamlaştırmak amacıyla genel bir tekrar yapmak isteyenler için uygundur.

*İkinci paket içeriğinde ise tam 2000 adet ileri seviye; YDS’de en çok çıkan kelimeler yer almaktadır. Bu paket içeriğini tamamlayan adayların sınavda en az C seviyesinde, ideal olarak ise B seviyesinde başarı göstermesi beklenmektedir.

*Üçüncü paket içeriği ise; birinci ve ikinci paketi bitiren adaylar için ve de sınavda A seviyesini (90-100 puan aralığını) hedefleyenler için uygun olmaktadır. Bu bağlamda paket içeriğinde; 310 adet deyimsel fiiller (pharsal verbs) yer almaktadır.

*Dördüncü paket ise, yukarıda sıralandırdığımız tüm paketleri kapsayan “Full Paket”tir. Bu paketin en önemli özelliği ise sıfır baştan başlamak isteyenler için temiz bir başlangıç imkanı sunuyor olmasıdır ve bununla birlikte fiyat bakımından çok avantajlı olmasıdır.

 

Bu paketler arasında hangi birisini tercih etmek istediğiniz tamamen size kalmıştır. Bilmeniz gereken en önemli nokta ise bu paketler içeriğinde yer alan videolar, sizleri eğlendirerek, kalıcı bir şekilde kelimeleri öğretmektedir. Bu videoları 2-3 defa tekrar izlemeniz yeterli olacaktır. Günlük olarak ise 1-2 saatinizi ayırmanız yeterli olacaktır. Bu kadar kısa bir sürede, bu kadar kalıcı bir şekilde YDS’de en çok çıkan kelimeleri ezberlemenin ve YDS cümle tamamlama soruları çözmenin başka bir alternatifi olmadığından emin olabilirsiniz. Zaman kaybetmeden çalışmalarınıza start vermenizi öneriyoruz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir