YDS Kelime Ezberleme Yöntemleri Nelerdir?

YDS’de hedeflediğiniz başarıya ulaşmanız için gramer bilginiz önemli olduğu kadar kelime bilginiz de önemli olmaktadır. Özellikle de sınavda çıkacak okuma anlama, çeviri, metni tamamlama gibi soru tarzlarını yapabilmenizde kelime dağarcığınız önemli rol oynamaktadır. Bu nedendenle; YDS ve eş değer nitelikteki sınavlara hazırlanan öğrenciler için, öğretmenler günlük olarak kelime öğrenme çalışmalarının yapılması gerektiğini söylemektedirler.

 

Uygulayabileceğiniz bir çok farklı YDS kelime ezberleme yöntemleri bulunmaktadır. Hatta bu yöntemlerin bir kısmı tamamen sizlerin kişisel olarak geliştirdiği yöntemler de olabilir. Yazımızda kelime öğrenmek için tercih edilen bu yöntemleri; zor, kolay ve çok kolay olmak üzere üç ana başlık altında ele alacağız.

 

 1. Klasik ve Zor Kelime Öğrenme Yöntemleri

 

YDS kelime ezberleme stratejileri arasında en zorlu yöntemler esasında bundan 10 yıl öncesine kadar popüler olan yöntemlerdi. Bu yöntemlerde teknolojiden faydalanılmadığından dolayı öğrenme çalışmaları da klasik yöntemler ile gerçekleştiriliyordu.

 

Buna göre klasik ve zor olan yöntemler;

 

 • Kitabı açmak ve tek tek bilmediğiniz kelimeleri bularak, bu sözcüklerin anlamına sözlükten bakmak ve en az 100 defa tekrar ederek akılda tutmak.
 • Sözlükte bir kelimeyi bulmak ve bu kelimenin yazılışını, okunuşu ve anlamını yan yana yazarak, bu işlemi en az 100 defa tekrar etmek.
 • Herhangi bir kelimeyi kağıda yazmak ve sonrasında o kelimeyi kenarından köşesinden oynatarak resme dönüştürme. (Burada dönüştürülen resmin, kelimenin anlamı olması gerekiyor)
 • Cümle tamamlama sorularını çözmek. Bu sayede eksik olan alana hangi kelimenin geleceğini düşünerek, kelime dağarcığınızı geliştirebilirsiniz.

 

Başlıca zor yöntemler bu şekilde ifade edilebilir.

 

 1. Kolay Kelime Öğrenme Yöntemleri

Kolay kelime öğrenme yöntemlerinde ise yukarıda sıralandırdığımız teknikler gibi “sıkıcı” olmayan teknikler yer almaktadır. Günümüzde oldukça fazla kullanılan YDS kelime ezberleme teknikleri aşağıda sıralanmaktadır.

 

Buna göre;

 

 • Yabancı şarkı dinleyerek kelime öğrenmek (bu yöntemin bir çok dezavantajı var. Mesela; bazı kelimelerin yerel ağız ile telaffuz edilmesi, şarkılarda benzer konuların işleniyor olması, daha çok gündelik hayatta kullanılan kelimelerin geçiyor olması gibi)
 • Türkçe altyazılı film izleyerek kelime öğrenmeniz de mümkündür ancak YDS’de çok kullanılan kelimeleri öğrenmeniz sizin için daha iyi olacaktır.
 • Akıllı telefonunuza ya da tabletinize uygulama marketi üzerinden indireceğiniz kelime öğrenme uygulaması ya da oyunu ile de kelime öğrenebilirsiniz.
 • Eğer ikna edebileceğiniz arkadaşlarınız, sosyal bir çevreniz ve daha da önemlisi de tıpkı sizin gibi YDS’ye hazırlanan arkadaşlarınız varsa bu durumda arkadaşlarınız ile bir araya gelerek, farklı teknikler uygulayabilir ve çok daha kolay kelime öğrenebilirsiniz. Ancak bunu sık sık ve mümkünse günlük olarak uygulamanız gerekir.
 • YDS’ye hazırlık kelime öğrenme tekniklerinin yer aldığı kitapları satın alabilirsiniz.

 

Başlıca ve günümüzde oldukça popüler olan YDS İngilizce kelime öğrenme yöntemleri bu şekilde ifade edilebilir.

 

 1. Çok Kolay Kelime Öğrenme Yöntemi

Diğer YDS kelime ezberleme yöntemleri ile kıyasladığımız zaman çok daha kısa sürede ve çok daha hızlı bir şekilde kelime öğrenmenizi sağlayacak çok kolay bir yöntem arıyorsanız; YDS Smart sizler için en ideal yöntemdir. Hayır! Bu sizin zamanınızı çalacak bir reklam çalışması değil, tamamen etkili bir yöntemdir. Sadece bir kaç dakikanızı ayırarak aşağıdaki videoyu izleyin ve ne kadar işe yaradığını siz de görün.

YDS Smart nedir kısaca açıklayalım; zaten yukarıda yer alan videoyu izlediğinizde, bu setin öğretme mantığını da anlamışsınızdır. Burada uygulanan çok basit bir yöntem var. Bu yöntem genellikle kelimelerin okunuşlarının Türkçe kelimeler ile eşleştirilmesi ve eşleştirilen Türkçe kelime ile ilgili akılda kalıcı bir senaryonun yapılarak, bu senaryonun yine akılda kalıcı bir görsel çalışma ile sizlere sunulmasıdır. Kısacası bu yöntem ile kelime ezberlemek hem çok daha kolay olmakta hem de zaman zaman eğlenceli olmaktadır.

Diğer YDS kelime ezberleme stratejileri ile zaman kaybetmeyin sadece YDS Smart videolarını izleyin. Bu videolarda uygulanan hafıza tekniği ile İngilizce kelime öğrenme yöntemi sayesinde saatte 100 kelime öğrenmeniz oldukça kolaydır. Toplamda ise bu set 30 saatte sizlere tam 3000 YDS kelimesi öğretmektedir. Bu sizin için yeterli bir çalışma olacaktır.

 

YDS Smart kelime ezberleme tekniklerinin avantajları;

 

 • Diğer bir çok yöntem ile kıyasladığımızda; paranızı, zamanınızı ve hatta emeklerinizi boşa çıkarmayan bir yöntemdir.
 • Oldukça akılda kalıcı görsel çalışmalar uygulanmaktadır. “Video” formatında hazırlanan bu çalışmaları unutmanız çok çok zordur!
 • Diğer yöntemler ile öğrendiğiniz kelimeleri sınav esnasında heyecandan unutma ihtimaliniz varken, bu yöntem ile öğrendiğiniz kelimeleri kenarından köşesinden hatırlamanız hiç de zor değildir.
 • Bu yöntemin zaman zaman çizgi film izlemekten bir farkı bulunmuyor. Elinize kitap, defter, kalem alarak saatler boyunca kelime ezberlemeye çalışmak yerine; akıllı telefonunuzdan ya da bilgisayarınızdan rahat bir şekilde sanki çizgi film izliyor gibi kelime öğreniyorsunuz. Bu avantajı ile diğer yöntemlere kıyasla en zahmetsiz ve aynı zamanda en eğlenceli yöntem olarak da karşımıza çıkmaktadır.
 • Diğer kıyasladığımız tekniklerde bazı yöntemler çok daha düşük bir bütçe ile uygulanması mümkün olsa da uygulama şekli çok zor olduğundan hem zaman kaybettirmekte hem de sıkıcı olmaktadır. Oysa YDS Smart setini makul bir fiyat ile satın alabilir ve sonrasında zaman kaybetmeden, sıkılmadan verimli kelime ezberleme çalışmalarınıza başlayabilirsiniz.
 • YDS Smart setlerini inceleyin; (buraya ilgili sayfa gelecek) gördüğünüz gibi “temel” nitelikte kelime ve gramer seti olduğu gibi ileri düzey kelime çalışmalarının gerçekleştirildiği özel setler de bulunuyor. Dolayısıyla da seviyenize uygun bir başlangıç yapabilir veya çalışmalarınızı kaldığınız yerden sürdürebilirsiniz. Yine aynı sayfada hem temel hem de ileri düzey bireyler için “full paket” oldukça makul bir fiyat ile satışa sunulmaktadır.

 

Sizlere daha bir çok avantaj sıralandırmamız mümkündür. Yazımızın sonuna doğru bu seti aynı zamanda taksit ile de kolayca satın alabileceğinizi belirtelim.

 

Denemesi Bedava!

Bu seti denemek tamamen ücretsizdir. Aşağıda yer alan videoyu izleyebilir ve aynı zamanda YDS Smart web sitemizde farklı demoları da görebilirsiniz.

https://www.youtube.com/watch?v=IP2spMZb7X8

 

 

Sonuç olarak;

 • Sıkıcı ve zaman kaybettiren teknikler ile uğraşmak yok!
 • Bir servet harcamanıza gerek yok!
 • Birden fazla kaynak kullanmanıza gerek yok!
 • Heyecan yapmak ve telaş etmek de yok!

Tek yapmanız gereken şey bu seti satın almak ve sonrasında çizgi film izler gibi videoları izlemektir.

Sizlere önerdiğimiz en etkili yöntem ise; bu set ile beraber günlük 50 ya da 100 kelime için çalışmalarınızı sürdürmenizdir. Bu esasında sizin sınava çalışmak için ne kadar zamanınız olduğu ile de alakalı bir durumdur. Nitekim bu set; hem sınava çok zamanı kalanlar hem de vakti kısıtlı olanlar için ideal bir çalışma planı yapmasını sağlamaktadır. Videoları tekrar tekrar izleyerek daha akılda kalıcı olmasını sağlayabilirsiniz. Set içeriğinde zaten YDS’de en çok kullanılan kelimeler yer aldığı için benzer nitelikteki okuma metinlerini okumaya, anlamaya ve çevirmeye çalışarak bu setin sizlere ne kadar fayda sağladığını bizzat kendiniz deneyimleyebilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir