YDS’de En Çok Çıkan fiiller Nasıl Ezberlenir?

Fiiller; iş, eylem, oluş bildiren kelimelerdir. İngilizce’de fiilleri ezberlemek çok da zor değildir. Sadece doğru bir teknik kullanmanız gerekir. Bu yazımızda özellikle de YDS’ye hazırlananlar için başarılı tekniklerden bahsedeceğiz. YDS’de en çok çıkan fiiller listesini edinin ve bu kelime listesi üzerinden çalışmalarınızı gerçekleştirmeye hazır olun.

Eğer sınav yaklaştıysa, bu durumda günlük olarak ezberlemeniz gereken fiil sayısının daha fazla olması anlamına geliyor. Yani ne kadar çok fiil ezberlerseniz, sizin için o kadar kar olacaktır. Ancak bu fiilleri “kalıcı” bir şekilde ezberleyebilmeniz de önemlidir. İşte bu yüzden dolayı size hem kalıcı hem de kısa sürede fiilleri ezberletecek teknikleri uygulamanız en doğrusudur. Eğer henüz bir teknik geliştirmediyseniz ya da kullanabileceğiniz teknikler neler bilmiyorsanız yazımızın devamında ele alacağımız ve genel olarak herkesin uyguladığı tekniklerden faydalanabilirsiniz.

 

YDS Kelime Ezberleme Teknikleri

Aşağıda belli başlı teknikler yer alıyor. Bu teknikleri uygulayabilmeniz için ise öncelikli olarak internetten bir yerden YDS’de en çok çıkan fiiller listesini edinmelisiniz. Sonrasında aşağıda yer alan tekniklerden birisini uygulayarak çalışmalara başlayabilirsiniz. Mesela fiillerin sözlük anlamlarına bakıp ezberleyebilirsiniz. Bu çok geleneksel bir yöntemdir. Tek tek fiillerin anlamlarına bakarsınız. Bu doğrultuda fiilin okunuşunu ve anlamını en az 100 defa tekrar edersiniz. Bu yöntem kulağa çok klişe ve yorucu geliyor olabilir. Haklısınız! Daha kolay fiilleri ezberleme yöntemi olarak görselleştirme yönteminden faydalanabilirsiniz. Mesela ilgili fiilin okunuşunu herhangi bir nesne ile bağdaştırıp sonrasında ilgili nesne ile ilgili olarak hafızanızda görsel bir senaryo çizebiliriz. Ancak bu yöntem de oldukça meşakkatli gibi görünüyor.

  1. Neden arkadaşlarınızla buluşup, kelimeleri öğrenmiyorsunuz ki? Mesela en eğlenceli yöntem arkadaşlarınız ile sessiz sinema oynamaktır. Bu sayede fiilleri daha eğlenceli bir şekilde öğrenmeniz mümkündür. Peki ya yeteri kadar arkadaş toplayamazsanız ve her gün toplanabileceğiniz müsait bir ortam yoksa ne olacak?
  2. Fiilleri ezberlemenin bir diğer yöntemi de çeviri yapmaktır. Metinleri, şarkıları, filmlerin alt yazı dosyalarını ya da web sitelerini çevirerek bir yandan fiilleri öğrenebilmeniz mümkündür. Bu yöntemin sizlere fayda sağlayabilmesi için araştırmacı ruhunuzu teşvik etmeniz önemlidir.
  3. Eğer diğer yöntemler sizleri pek de mutlu etmediyse, bu yöntemin “kesin” olarak işe yaracağından eminiz. Yapmanız gereken tek şey “animasyon filmi” izlemek. Evet tıpkı ünlü film olan; Buz Devri serisini izlemek gibi animasyon filmi izliyorsunuz ve 1 saatte onlarca kelimeyi “kalıcı” bir şekilde öğrenmiş oluyorsunuz. Peki bunu nasıl başaracaksınız? Bu sanıldığı kadar uçuk kaçık bir yöntem değil çünkü bu yöntemin uygulandığı bir set var ki bu setin adı “YDS Smart”.

YDS Smart seti içeriğinde bir çok video bulunuyor. Bu videolar ise animasyon tarzında, eğlenceli videolar. Hani demiştik ya Buz Devri… İşte bu animasyon filmlerin de bir farkı bulunmuyor. Aynı düzeyde eğlenceli videolar. Bu videoların sizlere kısa sürede onlarca kelime öğretebiliyor olmasını sağlayan etken ise, videoların tam olarak da-vinci yöntemine uygun bir şekilde hazırlanıyor olmasıdır. Peki ya nedir bu da-vinci yöntemi diye de soracak olursanız, sadece bir kaç dakikanızı daha ayırarak yazımızın devamını okumanızı tavsiye ederiz…

Da-Vinci Yöntemi ile Kelime Ezberlemek

Daha önce sizlere bizim bahsettiğimiz ya da farklı kaynaklarda da sizlere bahsedilen YDS’de en çok çıkan fiiller listesini öğrenme yöntemlerini tamamen unutmanızı öneririz. Çünkü özellikle de sınava az bir zaman kala, bu yöntemler sizlere ciddi bir şekilde zaman kaybettirir. Oysa ki sizin, sınav gününe kadar sahip olduğunuz zamanı en verimli bir şekilde değerlendirmeniz gerekiyor ki bu da “akılda kalıcı” bir kelime ezber tekniğini uygulamanızın zorunlu olduğu anlamına gelir. Eğer gerçekten de iyi bir başarı hedefiniz varsa, elinizdeki zamanı en iyi bir şekilde değerlendirmeniz önemlidir. Bu bağlamda da, daha önce yazımızda değindiğimiz gibi asıl mesele günde 100 kelime ezberlemek değil, “kalıcı bir şekilde” 50 adet bile olsa kelime ezberlemenizdir. İşte YDS Smart seti içeriğinde uygulanan Da-Vinci yöntemi sayesinde görsel hafızanızda yer edecek senaryolar sayesinde 1 saat gibi bir sürede bile onlarca kelimeyi “kalıcı” bir şekilde ezberlemiş olacaksınız. Üstelik bu set içeriğinde yer alan tüm videolar, sizlere toplamda 30 saatte 3 bin kelime öğreneceğinizi “garanti” etmektedir. Başka hiç bir yerde, bu kadar kısa bir süre içerisinde bu kadar çok YDS fiillerini ezberleme garantisini vermemektedir.

 

1 Saatte 100 Kelime Ezberlemek

1 saatin bile sınava hazırlanan adaylar için ne kadar önemli olduğu ortadadır. Özellikle de günün bir kısmını gündelik uğraşları için ya da iş için ayırmak zorunda olan kişiler için YDS’de en çok çıkan fiiller için geliştirilen bu hızlı öğrenme yöntemi büyük önem arz etmektedir. Bu yöntemi satın almak için bir servet harcamanız da gerekmiyor. Çünkü YDS Smart web sitemizi incelediğimizde zaten göreceksiniz ki fiiller ve öğrenmeniz gereken kelimeler, sınava hazırlanan adayların; başlangıç, orta ve ileri düzeyde olmalarına göre sınıflandırılmıştır. Bu sayede adaylar mevcut seviyeleri doğrultusunda en uygun paketi satın alarak çalışmalara başlayabiliyorlar. Dilerseniz tüm paketi “full” adı altında da satın alabilirler ki bu durumda ciddi oranda bir indirim sağlanmaktadır.

Unutmayın ki YDS’de en çok çıkan fiiller listesini ezberlemeniz, sınavda başarılı olabilmeniz için tek başına yeterli değildir. Çünkü aynı zamanda dil bilgisine de ağırlık vermeniz gerekiyor. En azından temel dil bilgisi konularına hakim olmanız önemlidir. İşte bu set içeriğinde sizlere sadece bilmeniz gereken fiiller değil aynı zamanda dil bilgisi konuları da sunulmaktadır. Temel ve ileri düzey dil bilgisi eksiklilerinizi tamamlarken, bir yandan fiilleri ve diğer kelime türlerini ezberleme çalışmalarınızı gerçekleştirebilirsiniz. Bu sayede sınav için tam hazırlıklı olursunuz. Kelime ve fiil ezberleme çalışmalarınız için günde 1-2 saatinizi ayırmanızın ideal olduğunu söyleyebiliriz ki, her gün ayırmanız gerekir.

 

Denemeye Ne Dersiniz?

Sadece bir kaç dakikanızı ayırın ve aşağıdaki videoyu izleyin. Bu videoyu izledikten sonra hafızanızda yer edecek kelimeleri, nasıl kalıcı bir şekilde öğrenmiş olduğunuz sizi de şaşırtacaktır.

 

https://www.youtube.com/watch?v=w5NbC1A3G30

 YDS’de en çok çıkan fiiller listesini bu yöntem ile ezberlemeye hazırsanız, YDS Smart setini satın almanızı öneririz. Set içeriği alanında uzman eğitimciler tarafından hazırlanmış olup, test edilmiş ve onaylanmıştır. Sınava kalan sürenizi iyi bir şekilde değerlendirmek, hedeflediğiniz puanı alabilmek, rakiplerinizin önüne geçebilmek ve iyi bir gelecek kariyerine sahip olmak için bu set sizler için en iyi fırsat niteliğindedir. Kısa bir sürede onlarca, yüzlerce ve 1-2 ay gibi bir sürede de binlerce kelimeyi “kalıcı” olarak ezberlemeniz sağlanıyor. Unutmayın ki, bu set zamanınızı çalan diğer setlerden birisi değildir. Başarısı kanıtlanmış ve uzun yıllık geçmişe sahip olan bir teknikten bahsediyoruz. Bu bağlamda sizlere de başarı garantisi verebiliyoruz. Zaten örnek videolarımızı izlediğinizde, bu yöntemin ne kadar da başarılı olduğunu görebileceksiniz. Bu bağlamda motivasyonunuz yükselecek ve sınavda başarılı olabileceğinize tam anlamıyla inanacaksınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir